Son dakika haberi bulunmamaktadır.   Künye  
Kırşehir Ercan Gazetesi Kırşehir Ercan Gazetesi
Anasayfa | Haber Ara | Anketler |

HABER ARA


Gelişmiş Arama

EN ÇOK OKUNANLAR

SON YORUMLANANLAR

  AK Parti de Yaşar Bahçecinin istifasını bekliyor...

  AK Parti de Yaşar Bahçecinin istifasını bekliyor...

  Kategori  Kategori : İLÇE HABERLERİ
  Yorumlar  Yorum Sayısı : 0
  Okunma  Okunma : 1712
  Tarih  Tarih : 27 Mart 2013, 00:10

  12 Punto 14 Punto 16 Punto 18 Punto

          Kırşehir halkı gibi, AK Parti İl Başkanlığı da, SANIK Koltuğunda görevini kötüye kullandığı gerekçesiyle yargılanan Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin istifasını bekliyor.
          Olayla ilgili gazetemizi arayan ve isminin açıklanmasını istemeyen AK Partililer, “Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci neden istifa etmiyor bizlerde merakla bekliyoruz. Çünkü, Cumhuriyet tarihinden bu tarafa görevdeki hiç bir Belediye Başkanı hakkında Halim Çakır’da dahil olmak üzere, görevi başında iken Savcılığa ne ifade vermiş, ne de mahkemede yargılanmış. Bu süreç Yaşar Bahçeci ile Kırşehir’de bir ilk oldu.
         Görevdeki bir Belediye Başkanı görevinden dolayı öyle Savcı gel senin ifadeni alacağım, mahkeme gel seni yargılayacağım deyemez. Çünkü Belediye Başkanlarının dokunulmazlıkları var, ancak İçişleri Bakanlığı izin verirse bir Belediye Başkanı Savcının ve Mahkemenin karşısına çıkıp yargılanır.
  BELEDİYE BAŞKANI İÇİN ADLİ SÜREÇ ŞÖYLE BAŞLAR:     
         Belediye Başkanı hakkında bir kişi veya kişiler, Başkan görevini kötüye kullanıyor vs. gibi suç isnatı ile Savcılığa suç duyurusunda bulunur. İlgili Savcılık Şikayetçi olan müştekinin veya müştekilerin ifadesini alır ve suç görürse İçişleri Bakanlığından Belediye Başkanını yargılamak üzere izin ister. İçişleri Bakanlığı suçun durumuna göre hemen Müfettiş gönderir veya Valilik kanalıyla Belediye Başkanının ifadesini aldırır. Gerek müfettişin, gerekse Valiliğin aldığı ifadeler İçişleri Bakanlığı Teftiş Kuruluna gider. Teftiş Kurulu Başkanlığı suç unsurunu değerlendirir, yani ifadeleri inceler. Suç varsa dosyayı ilgili Belediye Başkanının yargılanması için, ilgili Savcılığa izin verilmesi konusunda İçişleri  Bakanının imzasına sunar. Dosyayı inceleyen İçişleri Bakanı uygun görürse müsteşarından da sözlü görüş ister. Müsteşarda Bakanı bilgilendirir. Daha sonra son sözü söyleyecek olan İçişleri Bakanı Belediye Başkanın yarılanmasına veya yargılanmamasına karar verir. İlgili karar ilgili Savcılığa gönderilir. Eğer ki karar yargılansın derse ilgili Savcılık hemen harekete geçer. Söz konusu Belediye Başkanını çağırır, Belediye Başkanı gelmez ise polis zoruyla çağırır. Belediye Başkanının ifadesini alır, suç görürse ilgili mahkemeye dava açar, aksi takdirde TAKİPSİZLİK kararı verir, dosyayı kapatır.
         Bu süreçten, dönemin Belediye Başkanları yani son 20 yılın Belediye Başkanları olan Metin Çobanoğlu, Arif Ekici ve Halim Çakır geçmiş. Bu üçüne de İçişleri Bakanlığı suç yok diyerek soruşturma izni vermemiş. Hatta iktidarda AK Parti, Belediye Başkanı Arif Ekici, şikayet eden AK Parti Milletvekili Hacı Turan, olayı araştırman İçişleri Bakanlığı suç yok diyerek Kırşehir Cumhuriyet Başsavcılığına Başkan Ekici görevde iken soruşturma izni vermemiş. Yine Metin Çobanoğlu ve Halim Çakır hakkında çok sayıda şikayetlere İçişleri Bakanlığı Savcılara soruşturma izni vermemiş. Hatta mazot yolsuzluğundan Belediye çalışanları tutuklanmasına rağmen, görevde olan Metin Çobanoğlu hakkında, yine de İçişleri Bakanlığı Savcılığa soruşturma izni vermemiş.
         Ya şimdiki yani partimizden bir Belediye Başkanı seçilen Yaşar Bahçeci’nin ise kaç dosyadan soruşturma izni verildiğini bilmiyoruz. Tek bildiğimiz Yaşar Bahçeci, Halim Çakır ile birlikte SANIK olarak yargılanıyor ve de Cumhuriyet Tarihinden bu tarafa görevde iken, GÖREVİNİ KÖTÜYE KULLANMAKTAN SANIK SANDALYESİNDE YARGILANAN İLK BELEDİYE BAŞKANI ÜNVANINI ALMASI BİZLERİ DERİNDEN YARALADI.  
        Buradan Yaşar Bahçeci’ye sesleniyoruz, biran önce Belediye Başkanlığı görevinden istifa et, yoksa partimizden istifa et, dava sonucuna kadar BAĞIMSIZ BELEDİYE BAŞKANI OLARAK MI GÖREV YAPAR, yaksa Halim Çakır gibi başka bir partiye mi katılır, ne yapacaksa biran önce yapsın. Bizler böyle bir Belediye Başkanını taşıyacak kişiler, yani böyle bir Belediye Başkanının partimizden olması Kırşehir halkını üzdüğü gibi bizi de derinden yaralıyor” dediler.
  Yazdırılabilir Sayfa Yazdırılabilir Sayfa | Word'e Aktar Word'e Aktar | Tavsiye Et Tavsiye Et | Yorum Yaz Yorum Yaz

  İLÇE HABERLERİ

  En Çok Okunan Haberler


  RSS Kaynağı | Yazar Girişi

  Altyapı: MyDesign Haber Sistemi